ogród

woda w ogrodzie, fontanny, oczko wodne

Fot. 6 Projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia
Ogrodownia doradza: woda w modnym ogrodzie Woda w nowoczesnym, modnym ogrodzie jest obowiązkowa. Jednak dzisiaj mamy do wyboru znacznie więcej, niż tylko tradycyjne oczka wodne

Ogrodownia doradza: woda w modnym ogrodzie

Woda w nowoczesnym, modnym ogrodzie jest obowiązkowa. Jednak dzisiaj mamy do wyboru znacznie więcej, niż tylko tradycyjne oczka wodne i fontanny ? mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni i Pracowni Sztuki Ogrodowej, o najnowszych trendach w projektowaniu wody w otoczeniu domu.

Woda we współczesnym wydaniu to już nie kaskady, oczka wodne czy tryskające fontanny. Te elementy, choć w pewien sposób wpisały się w polski krajobraz, w większości wypadków szybko tracą swój urok. Wynika to z faktu, iż często są montowane domowymi metodami i przy braku odpowiedniego zabezpieczenia po zimie stają się estetyczną porażką.

Fot. 1 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia
Fot. 1 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia

Co jest modne?

Dzisiaj oko ma cieszyć woda w prostej, eleganckiej i wyrafinowanej oprawie, takiej jak tafle, ściany czy stoły wodne. Wysoka jakość materiałów, które się wykorzystuje we współczesnych rozwiązaniach: kamień, nowoczesny beton, a także materiały niestandardowe, takie jak szkło czy metal, zapewnia trwałość aranżacji (fot.1, 2).

Fot. 2 projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia
Fot. 2 projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia

Właściciele dużych działek mogą zdecydować się nie tylko na dekoracyjne ale również funkcjonalne i wyjątkowo modne stawy kąpielowe (fot.3). Są to zbiorniki, w których woda jest oczyszczana dzięki naturalnym procesom ekologicznym, jedynie wspomaganych techniką. Znakomitą propozycją dla wielbicieli rozwiązań ekologicznych są też upowszechniające się zbiorniki retencjonujące wodę opadową (fot.4).
Fot. 3 Realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia
Fot. 3 Realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia

Fot. 4 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia
Fot. 4 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia

Co wybrać i za ile?

W zależności od wielkości działki czy tarasu (i zasobności portfela), elementy aranżacji można kupić w formie gotowego zestawu (nowoczesne rozwiązania są już dostępne nawet za kilkaset złotych w supermarketach budowlanych ? fot.5) lub zdecydować się na indywidualny projekt i wykonanie. W drugim wariancie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku ? kilkunastu tysięcy złotych, jednak pozwala on na nadanie ogrodowi pewnego wysmakowania i ekskluzywności (fot.1, 2, 6).

Fot. 5 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia
Fot. 5 Wystawa Chelsea Flower Show, źródło: Ogrodownia

Staw kąpielowy jest inwestycją na dużą skalę, pochłaniającą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie warto tu oszczędzać. Profesjonalny projekt i realizacja zapewnią nam spokój i zadowolenie na wiele lat, a warto pamiętać, że każdy element, nawet dobór roślinności decyduje o jakości ostatecznego założenia.

A to już wiesz?  Miloo - nowe kolekcje 2017

Dlaczego warto mieć wodę w otoczeniu?

Rozważając różne rozwiązania warto również pamiętać, że nawet w najskromniejszej postaci woda pozytywnie oddziałuje na ogród ? ekosystem, nasze samopoczucie i kompozycję. Pozwala nawilżyć powietrze, a jej szemranie koi nerwy większości z nas. Przy niewielkich ogrodach woda jako główna ozdoba otoczenia podkreśli gust i status właścicieli. Natomiast dobrze zaprojektowana aranżacja z podświetleniem zdobi dom również po zmierzchu.

Fot. 6 Projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia
Fot. 6 Projekt i realizacja Pracowni Sztuki Ogrodowej/Ogrodowni, źródło: Ogrodownia

Aby dowiedzieć się więcej o stawach kąpielowych zapraszamy do sięgnięcia po majowy numer ?Muratora? i towarzyszącą mu płytę z filmem, w którym eksperci Ogrodowni krok po kroku prezentują, jak prowadzić taką inwestycję.

***

Pracownia Sztuki Ogrodowej działa od 1997 roku. Jej założycielami i właścicielami są Agnieszka Duc i Mariusz Pasek. Tworzy projekty architektury krajobrazu i realizuje je dla klientów indywidualnych. Wykonała i zrealizowała już kilkaset projektów zagospodarowania zieleni ? od małych ogrodów po założenia parkowe.

***

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

hastagi na stronie:

#ściana wodna w ogrodzie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


One thought on “woda w ogrodzie, fontanny, oczko wodne

Comments are closed.